Dodaj do ulubionych Mapa strony
trymowanie westie wrocław

Serdecznie polecamy trymowanie westie przez hodowców rasy west highland white terier. Psy są naszymi towarzyszami od prawie dziesięciu lat i przez cały ten czas były wyłącznie przez nas trymowane. Nasze umiejętności trymowania westie rozwijały się przez cały czas, by obecnie móc trymować psy w zależności od tego czy west ma być kochanym towarzyszem w domu czy ma być prezentowany na wystawach psów rasowych. Polecamy również zwyczajowe mycie i rozczesywanie by zarówno skóra jak i sierść była w jak najlepszej kondycji.

Jesteśmy tu …          Kontakt  Paweł 601 77 13 04

Wzorzec rasy Norwich Terrier

Wzorzec FCI nr 72
NORWICH TERRIER
Pochodzenie: Wielka Brytania
Data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010
Użytkowanie: terier.
Klasyfikacja FCI: grupa 3 teriery, sekcja 2 teriery małe
Próby pracy nie są wymagane.
KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:
Norwich i norfolk terier wzięły swe nazwy odpowiednio od miasta i hrabstwa, ale jeszcze do połowy XIX wieku były to zwyczajnie psy wiejskie. Wśród przodków tych pochodzących ze wschodniej Anglii terierów znajdowały się teriery glen of imaal, cairn i danie dimont, z ich potomków o maści rudej powstały dzisiejsze Norwich i Norfolk teriery. Jest to typowy krótkonogi terier o mocnej, zwartej budowie; wykorzystywany był do polowania na lisa i borsuka, ale także do tępienia szczurów. Ten uroczy terier jest nieustraszony, ale nie szuka zwady. W norze nie wycofa się przed najgroźniejszym przeciwnikiem, a zapis wzorca, mówiący o dopuszczalności „honorowych blizn zdobytych w walce” dobrze opisuje jakim psem mamy do czynienia. Norwich terier uznany został przez Kennel Club w roku1932 w dwóch odmianach: o uszach stojących i uszach załamanych. W 1964 roku psy o załamanych uszach uzyskały status odrębnej odmiany i nazwę norfolk terier.
WRAŻENIE OGÓLNE:
Jeden z najmniejszych terierów, zwarty, krótkonogi, mocny, o solidnym kośćcu i masie. Honorowe blizny zdobyte w walce nie powinny być uważane za poważna wadę.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:
Miłe, nie jest skłonny do awantur. Nadzwyczaj aktywny i odporny. Wesoły i nieustraszony.
GŁOWA:
Mózgoczaszka:
Czaszka: szeroka między uszami, o lekko zaokrąglonym czole.
Stop: wyraźnie zaznaczony.
Trzewioczaszka:
Kufa: klinowata i mocna. Jest ok. 1/3 krótsza od mózgoczaszki, którą mierzymy od guza potylicznego po niższą partię stopu.
Wargi: dobrze przylegające.
Uzębienie: szczęka i żuchwa mocne. Zęby dość duże w regularnym zgryzie nożycowym, co oznacza, że zęby szczęki przykrywają w ścisłym kontakcie zęby żuchwy. Ustawione pod kątem prostym.
Oczy:owalne, stosunkowo małe, ciemne i błyszczące. Żywe, pełne wyrazu spojrzenie.
Uszy: stojące, dobrze rozstawione, osadzone na szczycie głowy. Są średniej wielkości o spiczastych koniuszkach. Gdy pies jest zainteresowany, trzyma je prosto, w spoczynku mogą być położone do tyłu.
SZYJA:
Mocna, dobrej długości, pasująca do ciała, wtapia się harmonijnie w skośnie ustawione łopatki.
TUŁÓW: zwarty
Linia górna: równa.
Grzbiet: krótki.
Lędźwie: krótkie.
Klatka piersiowa: głęboka, długa o uwypuklonych żebrach.
OGON:
Kiedyś kopiowany lub nie.
Ogon kopiowany: średnio długo, wysoko osadzony, jest zakończeniem idealnie prostej, górnej linii tułowia, noszony pionowo.
Ogon niekopiowany: średniej długości, pasuje do sylwetki psa. Stanowi zakończenie idealnie równej górnej linii tułowia. U nasady grubszy, zwęża się ku końcowi. Tak prosty, jak to tylko możliwe. Noszony radośnie, ale nie zakręcony.
KOŃCZYNY:
Kończyny przednie:
Łokcie: przylegające do tułowia.
Przedramię: nogi mocne, krótkie i proste.
Śródręcza: mocne i pionowo ustawione.
Łapy: okrągłe, kocie o mocnych opuszkach. W postawie i w ruchu skierowane do przodu.
Kończyny tylne:
Wygląd ogólny: szerokie, mocne i dobrze umięśnione.
Stawy kolanowe: dobrze kątowane.
Śródstopie: Stawy skokowe nisko położone. Wykrok jest energiczny.
Łapy: okrągłe, kocie o mocnych opuszkach. W postawie i w ruchu kierują się do przodu.
CHODY:
Kończyny przednie kierują się na wprost. Tylne poruszają się po tej samej linii, co przednie. Śródstopia ustawione równolegle. Wykrok elastyczny. W ruchu pies pokazuje opuszki tylnych łap.
SZATA:
Sierść: twarda, druciana, prosta i przylegająca do ciała. Podszerstek gęsty. Włos dłuższy i bardziej nastroszony na szyi, gdzie tworzy kryzę otaczającą głowę. Sierść na głowie i uszach krótka i gładka, za wyjątkiem brwi i niewielkich wąsów.
Maść: wszelkie odcienie rudego, pszeniczne, czarne z podpalaniem lub grizzly. Białe znaczenia lub łaty są niepożądane.
WYMIARY:
Idealna wysokość mierzona w kłębie wynosi 25 cm.
WADY:
Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od ich stopnia oraz wpływu na stan zdrowia i dobre samopoczucie psa.
WADY DYSKFALIFIKUJĄCE:
- Agresja lub wyraźna lękliwość
- Psy posiadające wyraźne wady fizyczne lub zaburzenia charakteru powinny być dyskwalifikowane.
UWAGA:
Samce muszą mieć normalnie rozwinięte dwa jądra umieszczone w worku mosznowym.

wg.wzorca FCI

Wszystkie prawa zastrzeżone - MagieBlanche | Vistagroup - iCMS3